ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ Β ΤΑΞΗΣ

Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 30 Μαρτίου 2020

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Ελπίζουμε να είστε όλοι καλά στην υγεία σας και με ακμαίο ηθικό!!Είναι για όλους μας μια δύσκολη περίοδος στην οποία καλούμαστε να προσαρμοστούμε και να λειτουργήσουμε και γνωρίζουμε ότι τα προβλήματα είναι πολλά. Παρόλα αυτά πρέπει να αντιμετωπίζουμε με αισιοδοξία τις δυσκολίες που έρχονται και με την βεβαιότητα ότι θα είναι περαστικά.

Με τα σχολεία μας κλειστά καλούμαστε να καλύψουμε -στο μέτρο που είναι αυτό δυνατόν- τις εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών μας. Είναι κάτι πρωτόγνωρο για όλους μας. Γίνεται μια πολύ μεγάλη προσπάθεια να στηθεί κυριολεκτικά από το μηδέν ένα τεράστιο πανεθνικό δίκτυο εκπαίδευσης, γι’ αυτό ελπίζουμε και στη δική σας συνεργασία και κατανόηση. Μαζί θα προχωράμε για να βοηθήσουμε τα παιδιά μας να διαχειριστούν αυτήν την αλλαγή που αντιμετωπίζουν και να αποκτήσουν  μια κανονικότητα στην καθημερινότητά τους.

Oι δραστηριότητες που θα ανατίθενται στα παιδιά θα έχουν στόχο την επικοινωνία μαζί τους και τη διατήρηση της επαφής τους με τα μαθήματα και στηρίζονται:

1) Στην ενεργοποίηση των μαθητών με εργασίες ελκυστικές, διαδραστικές με τη χρήση πολυμέσων.

2) Στη δικής σας εμπλοκή-συμμετοχή σε όλο αυτό, αφού η βοήθειά σας είναι πολύτιμη.

Αρχικά, οι εργασίες-δραστηριότητες θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του σχολείου μας (8dim-ag-anarg.att.sch.gr) έως ότου εγγραφούν όλοι οι μαθητές του σχολείου στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Στη συνέχεια θα «τα λέμε» στην Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (eclass.sch.gr).

Ευχόμαστε σε όλους καλή δύναμη, υπομονή και αισιοδοξία!

Οι δασκάλες της Β’ τάξης

Καστή Βασιλική - Χαρκοπλιά Ελένη - Ζουρουφίδη Γραμματική