ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Δημιουργήθηκε : Σάββατο, 08 Ιανουαρίου 2022

Αγαπητοί γονείς,

Ευχόμαστε σε όλες και όλους σας Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

Τη Δευτέρα, 10 Ιανουαρίου ξεκινάει η λειτουργία του σχολείου και θα παρακαλούσαμε να διαβάσετε προσεκτικά τα παρακάτω:

1. Τα παιδιά πρέπει να προσέλθουν τη Δευτέρα στο σχολείο έχοντας κάνει αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test). Καλό είναι ο έλεγχος να γίνει την Κυριακή (μία μέρα πριν) και να δηλωθεί το αποτέλεσμα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα edupass.gov.gr. Παράλληλα θα εκδώσετε και τη σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος, που θα φέρουν τα παιδιά μαζί τους στο σχολείο.
  2. Οι επόμενοι έλεγχοι (self-test) πρέπει να γίνουν  το απόγευμα της Δευτέρας και της Πέμπτης, για να προσέλθουν με τη σχολική  κάρτα τα παιδιά αντίστοιχα την Τρίτη, 11/1/2022 και την Παρασκευή,  14/1/2022 στο σχολείο.
  3. Από την επόμενη εβδομάδα (17-21/1/2022) θα πραγματοποιούνται μόνο δύο έλεγχοι (self test) τις ημέρες Δευτέρα (για προσέλευση Τρίτης) και Πέμπτη (για προσέλευση Παρασκευής).

Προσοχή: Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της κάρτας ή αδυναμίας εισόδου στην πλατφόρμα μπορείτε να δώσετε αντίστοιχη υπογεγραμμένη χειρόγραφη φόρμα  στο παιδί σας, για να προσέλθει στο σχολείο. (Δείτε τη φόρμα παρακάτω).

1. Παρακαλούμε φροντίστε ώστε τα παιδιά να φορούν τη μάσκα προστασίας και να έχουν στην τσάντα τους τουλάχιστον μία μάσκα ακόμη.
  2. Τέλος να υπενθυμίσουμε ότι η προσέλευση των παιδιών στο σχολείο πρέπει να γίνεται από τις 08:00 έως τις 08:15. Παρακαλούμε τηρήστε ευλαβικά το χρονικό πλαίσιο, για να διευκολύνουμε τη λειτουργία των τμημάτων του σχολείου μας.

Πατήστε εδώ για το ΦΕΚ

Δείτε τη φόρμα για χειρόγραφη σχολική κάρτα