ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ VOUCHER ΤΩΝ 200 ΕΥΡΩ

Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 08 Απριλίου 2021

Αγαπητοί γονείς, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως όσοι προτίθεσθε να υποβάλλετε αίτηση για το voucher των 200 ευρώ θα πρέπει να έχετε υπόψη σας τα εξής:

1. Ο αριθμός μητρώου του μαθητή-τριας που ζητείται, βρίσκεται στον έλεγχο προόδου. Για τους μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης επικοινωνήστε με το σχολείο από 12:00 έως 16:00 καθημερινά.

1. Η πλατφόρμα για να επιβεβαιώσει τη φοίτηση αντιπαραβάλλει τα στοιχεία του παιδιού, όπως αυτά είναι περασμένα στη βάση του ΑΜΚΑ, με τα αντίστοιχα στοιχεία στο MYSCHOOL (ΟΝΟΜΑ, ΕΠΩΝΥΜΟ, ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ, ΜΗΤΡΩΝΥΜΟ, ΦΥΛΟ και ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ). Από τη μεριά του ο γονέας συμπληρώνει τον αριθμό μητρώου του παιδιού και εντοπίζει τη σχολική μονάδα πληκτρολογώντας το όνομά της στο αντίστοιχο κελί.

1. Σε κάποιες από τις προβληματικές περιπτώσεις διαπιστώθηκε ότι στην πλατφόρμα της ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ, στο κελί του ονόματος του παιδιού δεν αναγραφόταν το όνομά του αλλά η λέξη ΑΡΡΕΝ (αν ήταν αγόρι) ή ΘΗΛΥ (αν ήταν κορίτσι). Στην περίπτωση αυτή οι γονείς πρέπει  να ενημερώσουν (μέσω ΚΕΠ) τα στοιχεία του παιδιού τους στο ΑΜΚΑ και να δοκιμάσουν πάλι.