E-TWINNING CHRISTMAS PROJECT

Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2024

Το σχολικό έτος 2023 - 2024 το σχολείο μας συμμετέχει για πρώτη φορά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα e-twinning με τα τμήματα Δ1, Ε1, Ε2. Τα παιδιά συγκέντρωσαν πληροφορίες για τα χριστουγεννιάτικα έθιμα του τόπου μας και έγραψαν επιστολές στα αγγλικά με πολλή αγάπη και μεράκι, σε μαθητές από διάφορες χώρες της Ευρώπης, για να μοιραστούν μαζί τους τα έθιμα αυτά. Οι μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων έκαναν το ίδιο για τα δικά τους ήθη και έθιμα. Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα άρχισαν να καταφθάνουν στο σχολείο μας γράμματα από την Πολωνία, την Σλοβενία, την Πορτογαλία, την Ιταλία, τη Γαλλία, τη Σλοβακία, την Τσεχία, την Ισπανία, τη Γερμανία. Οι μαθητές διάβασαν τα γράμματα σε ομάδες και μοιράστηκαν την εμπειρία τους με τους συμμαθητές τους.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, τους εκπαιδευτικούς που βοήθησαν και στήριξαν αυτή την προσπάθεια, στην κα Ίριδα για τις υπέροχες φωτογραφίες και φυσικά στην κα Δώρα Παπακώστα ως υπεύθυνη του προγράμματος.

Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο.