1ο ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ Γ ΤΑΞΗ

Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 29 Μαρτίου 2020

Σε πρώτη φάση οι δασκάλες σας σκεφτήκαμε κάποιες δημιουργικές εργασίες που ξέρουμε ότι σας αρέσουν και διασκεδάζετε πολύ να μαθαίνετε με αυτές. Έτσι μπορείτε λοιπόν να  ασχοληθείτε με τα παρακάτω:

Θα κάνουμε μια προσπάθεια να θυμηθούμε πράγματα που αφορούν τις ενότητες που έχετε διδαχθεί μέχρι τώρα στην Γλώσσα. Πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο θα μεταφερθείτε σε ένα παιχνίδι (quiz) όπου πρέπει να επιλέξετε την σωστή απάντηση μαζεύοντας πόντους χωρίς να προλάβει να τελειώσει ο χρόνος! Παράλληλα έχετε την δυνατότητα να δείτε τις σωστές απαντήσεις, αν δώσατε λάθος απάντηση και να ανατρέξετε στο τετράδιό σας και στα βιβλία σας για να θυμηθείτε όσα είχαμε πει για το θέμα αυτό. Εννοείται ότι μπορείτε να επαναλάβετε ξανά τις ερωτήσεις μια δεύτερη φορά, βελτιώνοντας τον χρόνο σας. Για να συμβεί όμως αυτό σημαίνει ότι έχετε προσέξει πολύ την επεξήγηση των λαθών σας!!!

Εργασία: Αφού ολοκληρώσετε το παιχνίδι χρησιμοποιήστε το τετράδιο του σπιτιού για να κλίνετε τα ουσιαστικά: το δάσος, το ξίφος, το λάθος. Προσέξτε στον πληθυντικό: συμβαίνει κάτι διαφορετικό απ’ότι συνήθως.

Για να ξαναθυμηθούμε λιγάκι σήμερα και το ρήμα με τους χρόνους του που θα μας απασχολήσει κι άλλες φορές. Πάμε σε μια δραστηριότητα με τον Παρατατικό και τον Αόριστο. Πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο θα μεταφερθείτε σε μια δραστηριότητα που πρέπει να χωρίσετε τα ρήματα στον Παρατατικό και τον Αόριστο. Λειτουργεί σέρνοντας τις σανίδες με το ποντίκι και αν διαπιστώσετε ότι έχετε κάνει λάθος μπορείτε να τα αλλάξετε πριν το τέλος. Επίσης έχετε την δυνατότητα να επαναλάβετε όσες φορές θέλετε.

Εργασία 1: Αφού ολοκληρώσω το παιχνίδι, πάω στο τετράδιο του σπιτιού και γράφω όλα τα ρήματα στο α΄πρόσωπο του Ενεστώτα.

Εργασία 2: Επιλέγω 3 από τα ρήματα και τα κλίνω σε όλα τα πρόσωπα του Ενεστώτα, του Παρατατικού και του Αορίστου.

Εργασία 3: Χρησιμοποιώ όσα ρήματα μπορώ και γράφω μια δική μου φανταστική ιστορία από την άγρια δύση με εμένα πρωταγωνιστή!!!

(Θυμήσου ότι στο κείμενό σου μπορείς να αλλάξεις χρόνο και πρόσωπο στα ρήματα ώστε να ταιριάζουν στην ιστορία σου!)

Ανακατέψτε τη φαντασία σας με τον άφθονο χρόνο που έχετε στην διάθεσή σας για να καταφέρετε ένα καλό αποτέλεσμα!

Πολλές αγκαλιές ( από μακριά πάντα!!!) μέχρι την επόμενη επικοινωνία μας μαζί σας!

Οι δασκάλες σας: κυρία Άντα και κυρία Φωτεινή