ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ Γ ΤΑΞΗΣ

Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 29 Μαρτίου 2020

Αγαπητοί γονείς,

ελπίζουμε να είστε όλοι καλά στην υγεία σας δεδομένων των συνθηκών και της πρωτόγνωρης κατάστασης που βιώνουμε όλοι μας. Το τελευταίο διάστημα έχουμε έρθει αντιμέτωποι με πληθώρα προβλημάτων που δεν είχαμε φανταστεί ποτέ ότι θα βιώναμε, συμπεριλαμβανομένης της ψυχολογικής πίεσης και των επιπτώσεων του εγκλεισμού. Μέσα σε αυτό το κλίμα, από την πλευρά μας κάνουμε μια μεγάλη προσπάθεια να καταφέρουμε μια μορφή εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, αν και έχουμε συναντήσει τεράστια εμπόδια που σίγουρα πολλοί από εσάς θα τα έχετε ήδη διαπιστώσει και οι ίδιοι. Στόχος μας είναι να διατηρηθεί η επαφή των παιδιών με την διαδικασία της μάθησης και να επιτευχθεί η δημιουργική ενασχόλησή τους με δραστηριότητες και εργασίες που αφορούν την ύλη που έχουν ήδη διδαχθεί. Είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί η υποστήριξη και η βοήθειά σας σε αυτό, ενώ επιθυμητή είναι και η εμπλοκή σας. Αρχικά οι προτεινόμενες δραστηριότητες και εργασίες της Γ΄τάξης θα αναρτώνται τόσο στην ιστοσελίδα του σχολείου όσο και στην e-class του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου μέχρι να διαπιστωθεί ότι υπάρχει καλύτερη προσβασιμότητα και ότι έχετε αποκτήσει όλοι ( τα παιδιά δηλ) κωδικούς στο Π.Σ.Δ. Από τότε και πέρα η επικοινωνία μας θα γίνεται μέσω της e-class.

Παιδιά μας,

μας έχετε λείψει πολύ και είμαστε σίγουρες ότι σας λείψαμε κι εμείς! Ανυπομονούμε όλοι μας να επιστρέψουμε στο σχολείο, γιατί είναι ωραίο να συναντάμε καθημερινά τους φίλους μας και να κάνουμε τόσα πράγματα! Μέχρι όμως να γίνει αυτό πρέπει να προσέχουμε και να ακολουθούμε τις οδηγίες ώστε να είμαστε υγιείς. Θα σας στέλνουμε συχνά να κάνετε κάποιες εργασίες για να εξασκείτε το μυαλό σας, να κάνετε επανάληψη, αλλά και γιατί εδώ που τα λέμε είναι πολύ βαρετό να μην έχεις να κάνεις τίποτα! Οι εργασίες θα είναι κοινές και για τα δύο τμήματα. Έχετε αρκετό χρόνο καθημερινά να ασχολείστε με τις εργασίες σας, χωρίς άγχος και πίεση, διασκεδάζοντας και ενεργοποιώντας τις γνώσεις σας!

Με αγάπη,

οι δασκάλες σας,