ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ Ε ΤΑΞΗΣ

Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 29 Μαρτίου 2020

Αγαπητοί γονείς,

Ευχόμαστε να είστε όλοι καλά και να αντιμετωπίζετε με υπομονή και σύνεση την πρωτοφανή και ιδιαίτερα δύσκολη περίοδο που διανύουμε. Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα για όλους και τα μέτρα που έχουν παρθεί σίγουρα έχουν επηρεάσει την καθημερινότητα όλων. Η υγεία είναι το ακριβότερο αγαθό και γι΄αυτό «ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ» για να προστατευτούμε, να προστατεύσουμε αυτούς που αγαπάμε αλλά και όλους όσοι χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα.

Το μέλλον ανήκει σε όλους μας και ειδικά στα παιδιά μας… Είναι μια ευκαιρία να απολαύσετε τις στιγμές με την οικογένειά σας, να παίξετε με τα παιδιά σας, να ανακαλύψετε πράγματα μαζί και να δεθείτε ακόμα πιο πολύ.

Με τα σχολεία κλειστά βρισκόμαστε όλοι σε μια πρωτόγνωρη κατάσταση και καλούμαστε να καλύψουμε τις όποιες ανάγκες των παιδιών. Η προσπάθεια να βρεθεί η κατάλληλη λύση είναι μεγάλη και σίγουρα χρειαζόμαστε και τη δική σας αρωγή. Μέσα από τη συνεργασία μας θα αναπτερώσουμε το ηθικό των παιδιών μας και θα τα επαναφέρουμε, όσο αυτό είναι δυνατόν, στο εκπαιδευτικό πλαίσιο, ώστε να διατηρηθεί μια επαφή με τα μαθήματα.

Απώτερος στόχος είναι να στηρίξουμε τα παιδιά τόσο γνωστικά όσο και συναισθηματικά. Οι δραστηριότητες που θα κληθούν να υλοποιήσουν κάθε φορά τα παιδιά θα είναι επαναληπτικής ή διερευνητικής φύσεως. Σκοπός μας είναι να προσελκύσουμε τα παιδιά μέσω διαδραστικών προγραμμάτων με τη βοήθεια των Νέων Τεχνολογιών. Επιπλέον, σημαντικός παράγοντας είναι και η δική σας εμπλοκή, καθώς συχνά θα ζητείται να συμμετέχετε και να τα στηρίζετε ως προς την υλοποίηση των δραστηριοτήτων.

Η συνεργασία μας θα διεξαχθεί μέσα από την πλατφόρμα της Ηλεκτρονικής Σχολικής Τάξης (https://eclass.sch.gr/) όπου θα βρίσκετε υλικό των μαθημάτων.

Ας ελπίσουμε να έχει ένα γρήγορο και αίσιο τέλος η κατάσταση που διανύουμε και να θυμάστε πως είμαστε όλοι μαζί σε αυτό… Υγεία σε όλους και καλή δύναμη.

Με εκτίμηση,

Οι δασκάλες της Ε’ τάξης

Κατερίνα Ντίνου

Μαρία Φιλιππάκη

Φωτεινή Μαργέλλου

Αγαπημένα μας παιδιά,

Πέρασαν σχεδόν 3 εβδομάδες από την ημέρα που ανακοινώθηκε το κλείσιμο των σχολείων. Το πρωταρχικό αίσθημα της χαράς διαδέχθηκε ο φόβος για τον άγνωστο κορονοϊό και η αγωνία για την οικογένεια, τα αγαπημένα πρόσωπα και κάθε ανθρώπινη ύπαρξη. Μια μεγάλη δοκιμασία άρχισε για σας τους μικρούς αλλά και για μας τους μεγάλους. Όσο δύσκολα όμως κι αν ζούμε τούτες τις μέρες, το κεράκι της ελπίδας δε σβήνει. Πάντα μετά τον χειμώνα ακολουθεί η άνοιξη… μετά το δάκρυ, το γέλιο.

Είναι σημαντικό να υπακούμε στις οδηγίες και συμβουλές που έχουν δοθεί. Τηρούμε ευλαβικά το σύνθημα «Μένουμε σπίτι» καθώς και όλους τους κανόνες υγιεινής. Καλό πλύσιμο χεριών, απολύμανση και καλή διατροφή. Επίσης, δεν ξεχνάμε πως η γυμναστική αναπτερώνει το ηθικό μας και μας κρατάει υγιείς!

Ας γνωρίσουμε, λοιπόν, καλύτερα τον εαυτό μας και τα πρόσωπα της οικογένειάς μας. Ας συζητήσουμε, ας προσευχηθούμε, ας παίξουμε, ας ανακαλύψουμε ο ένας τον άλλο. Και κάπου ανάμεσα στην ξεκούραση και στο παιχνίδι, βρείτε χρόνο να «ξεσκονίσετε» τις γνώσεις σας και να ακονίσετε τον νου σας.

Η επικοινωνία μας θα γίνεται ασύγχρονα μέσω της Ηλεκτρονικής Σχολικής Τάξης (e-class) όπου θα ανεβάζουμε επαναληπτικό υλικό για εξάσκηση. Θα συνομιλούμε μέσω μηνυμάτων για να σας λύνουμε απορίες και να σας καθοδηγούμε.

Είστε κομμάτι της ζωής μας και μας λείπετε…μας λείπουν τα προσωπάκια σας, το γέλιο σας, οι σκανταλιές σας κι ανυπομονούμε να σας αγκαλιάσουμε και πάλι. Είμαστε δίπλα σας σε αυτήν τη δύσκολη κατάσταση και να θυμάστε πως σας αγαπάμε πολύ.

Με αγάπη,

Οι δασκάλες της Ε’ τάξης