ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ Δ ΤΑΞΗΣ

Δημιουργήθηκε : Κυριακή, 29 Μαρτίου 2020

Αγαπητά παιδιά και γονείς,

Σας ευχόμαστε υγεία και δύναμη. Τις τελευταίες μέρες βιώνουμε μια πρωτόγνωρη κρίση, που πλήττει καταρχάς την υγεία, αλλά διαχέεται ταχύτατα σε όλα τα επίπεδα του κοινωνικού ιστού, στην εκπαίδευση, την εργασία, τον ελεύθερο χρόνο, τις ατομικές ελευθερίες και τις προσωπικές επιλογές. Ελπίζουμε να βγούμε απ’ αυτή τη δύσκολη κατάσταση όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Όσο διαρκεί η κατάσταση αυτή προσπαθούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά όσο καλύτερα μπορούμε. Προσπαθώντας να καλλιεργήσουμε ξανά την επαφή των μαθητών μας με το σχολείο, θα στέλνουμε επαναληπτικές – δημιουργικές  εργασίες για να απασχολούνται οι μαθητές.

Οι εργασίες αυτές θα αναρτώνται προς το παρόν στην ιστοσελίδα του σχολείου και αργότερα στην πλατφόρμα eclass.sch.gr, από όπου θα μπορείτε να τις κατεβάζετε. Η δουλειά σας ως γονείς είναι να τις κατεβάσετε και τα παιδιά να ασχοληθούν με αυτές. Υπάρχουν δύο τρόποι να δουλευτούν οι εργασίες. Ο πρώτος τρόπος είναι να τις εκτυπώσετε και να τις δώσετε στο παιδί. Οι εκτυπωμένες εργασίες πρέπει να φυλάσσονται στον φάκελο που έχουν. Ενώ, στον δεύτερο τρόπο τα παιδιά γράφουν τις εργασίες τους σε ένα τετράδιο. Τα παιδιά πρέπει να γράφουν πρώτα την ημερομηνία, τον αριθμό εργασίας, εκφώνηση των ασκήσεων και τέλος την απάντηση. Αυτό γίνεται για την εύκολη αναζήτηση των.

Τέλος, ευχόμαστε να συναντηθούμε όλοι σύντομα χαρούμενοι και υγιείς.

Οι εκπαιδευτικοί της Δ΄ τάξης